Networking: İş Ağı Geliştirme

Başarılı olmak için bilgi tüm insanlık tarihi boyunca en önemli ve etkili unsur olarak hep karşımıza çıktı. Bilginin paylaştıkça çoğaldığını ise insanlık binlerce yıl önce keşfetmiş ve günümüz akademilerinin temellerini atmıştı. Sanayi devriminden günümüze kadar gelen süreçte ise iş hayatı için sadece bilgi yetersiz hale geldi. Daha çok insan tanımak, müşteri elde etmek için ağlar oluşturulmaya başlandı. Keyifli vakit geçirmek için yapılan toplanmalar iş odaklı olarak evrilmeye başladı ve günümüzdeki kavram oluştu: Türkçe’ye iş ağı olarak çevrilen Networking.

Peki Nedir Networking?

Networking iş insanlarının, girişimcilerin, çalışanların karşılıklı olarak fayda sağlamak amacıyla bir araya gelerek iş ilişkileri kurma, iş fırsatları yaratma, bilgi paylaşma faaliyetlerinde bulunmasıdır.

İnsanlar için sosyal canlılardır dediğimize göre iş hayatı için sosyalleşmenin tanımı da diyebiliriz.

Dünyanın 1900’lü yılların başında geçirdiği 1. Dünya Savaşı ve ardından gelen Büyük Buhran’dan sonra girişimcilik kavramının her geçen gün daha da önemli hale geldiğini yapılan araştırmalardan biliyoruz. Girişimcilik kavramının gelişimini “Girişimci Kimdir? Girişimcilik Nedir?” yazımda paylaşmıştım. Girişimcilikteki bu gelişim ve değişime bakıldığı zaman artık bırakın bilgi paylaşmayı ya da doğru ortaklıklar kurmayı, rekabet edebilmek için bile birlik olmak gerektiğini görebilirsiniz. Bu yüzden “Networking” daha da önemli hale gelmiştir.

Doğru Networking

Önceleri bir iş ağı içerisinde yer almak çok daha zor bir konu iken şu an ise doğru iş ağı içerisinde yer almak daha zor hale geldi. Bu konu hem internetin nimeti hem de laneti gibi. Çünkü internet sayesinde gelişen sosyal ağlar, iş hayatı için iş ağları kurmayı sağladı. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna saniyeler içerisinde fikir beyan edebiliyor, tecrübelerinizi ve bilginizi aktarabiliyorsunuz. Bunu sağlıklı bir şekilde kullanmamızı sağlayan sanal ağlar kuruldu. Çok yararlı çalışanları da var. Ama insandan söz ettiğimiz için tabii ki bu durumu sömürmeye ve kullanmaya çalışan ağlar da oluştu. O yüzden size faydası olacak, sizin faydanızın dokunacağı doğru ağı bulmanız çok önemli. Tavsiyem bir ağa girdiğiniz zaman kontrolünüz dahilinde tutabileceğiniz bazı bilgileri paylaşıp ağı test edin. Gelen tepkileri ölçün. Eğer size faydası dokunmayacağını ve tam tersine sizin bilgi ve birikiminizi sömürmeye yönelik yani sizi kullanmaya yönelik bir ağ olduğunu gördüğünüz an uzaklaşın.

Doğru networking içerisinde herkesin birbirine fayda sağlaması gerektiğini, rekabetin bile ağ içinde saygı sınırları içerisinde yapıldığını unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: