Yeni Nesil Girişimcilik Nedir?

Son zamanlara kadar sermaye koyarak yenilik getiren kişilere girişimci deniyordu. Ancak değişen dünyada tüm kavramlar gibi “Girişimci” ve “Girişimcilik” kavramları da değişime uğramaya başladı. Artık “Yeni Nesil Girişimcilik” kavramını konuşuyor ve tanımlıyoruz.

Peki Yeni Nesil Girişimcilik Nedir?

Öncelikle yeni nesil girişimcinin tanımını yapmak gerekiyor. İyi üniversitelerden, silikon vadilerinden, teknoparklardan çıkan, sermayesi bilim ve bilgi olan ve zamanını ve aklını riske eden kişiye yeni nesil girişimci diyoruz. Ve bu bakış açısına da “Yeni Nesil Girişimcilik” diyoruz.

Yeni nesil girişimcilikte odak noktamız artık para değil. Hatta sermaye olarak sadece parayı kullanmak rekabette geride kalmaya sebep oluyor. Türkiye’ de bu konu hala tam olarak anlaşılabilmiş değil. Yenilikleri sevmeyen ve kendimize göre değiştirmeyi seven bir toplum olarak bu kavramı da yine sadece paraya ve teknolojiye bağlayarak dönüştürmeye çalışıyoruz. Ama teknoloji veya bilişim üzerine bir girişimde bulunmak yeni nesil girişimci olmak değildir ve tabii ki bu yeni nesil girişimcilik değildir.

Paranın yanında bilginizi, yeteneklerinizi ve zamanınızı sermaye olarak kullanıyorsanız işte o zaman yeni nesil girişimcilik kavramı içerisinde değerlendirilmesi gerekir.

Mesela bilenen bir markanın bayiliğini alarak bir kafe açmak girişimcilik iken barista olup yetenekleriniz ile yarattığınız bir kahveyi temel alarak bir kafe açmak ve hatta bunu internet üzerinden satmak yeni nesil girişimciliktir.

Tabii ki bu kavram bu kadar basit değil ama işin özünü en basit şekilde anlatmaya çalıştığım bir örnek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: